Elektromobilność

elektromobilność

Co to takiego?

Termin elektromobilność obejmuje zagadnienia związane z pojazdami elektrycznymi, zarówno przeznaczonymi do transportu indywidualnego (samochody i jednoślady), jak i masowego (autobusy, trolejbusy, tramwaje, pociągi). Są to zarówno kwestie techniczne związane z samymi pojazdami, jak i z technologiami ładowania oraz niezbędną  infrastrukturą. Z punktu widzenia ekologii (niskoemisyjności transportu) istotna jest również kwestia źródeł energii zasilających pojazdy elektryczne. 

 Znaczenie elektromobilności rośnie w związku z zanieczyszczeniem powietrza, które w znacznej mierze wynika z używania pojazdów wykorzystujących tradycyjne paliwa. Oczywiste jest, że pojazdy te wymuszają coraz większą liczbę stacji ładowania w infrastrukturze energetycznej i drogowej, ale zarazem wymuszają też coraz większą wydajność samych ładowarek co podyktowane jest dążeniem do maksymalnego skrócenia czasu ładowania każdego pojazdu elektrycznego lub hybrydowego typu PLUG-IN. 

Rodzaje stacji i ich przeznaczenie.

Aby móc odpowiednio dobrać rodzaj i moc stacji ładowania do potrzebkonieczna jest analiza kilku elementów, które składają się na stworzenie odpowiedniej infrastruktury ładowania EV, czyli: urządzeń służących do tego celu, systemów rozliczeń pobieranej energii oraz aspektów prawnych budowy stacji ładowania. Stacje ładowania można podzielić na trzy grupy: 

Wolne

o prądzie zmiennym o mocy poniżej 11 kW AC

Średnio szybkie

o prądzie od 11 do 22 kW AC

Szybkie

o prądzie od ok. 50 kW DC

Wśród stacji wolnego i średniego ładowania wyróżnić należy stojące (wyposażone najczęściej w dwa gniazda ładowania) oraz wiszące (z jednym gniazdem). Te ostatnie polecane są szczególnie w garażach podziemnych dla wspólnot mieszkaniowych, hoteli, galerii handlowych, a także domów jednorodzinnych. Warto podkreślić dwa istotne walory stacji ładowania: zapewniają one dużo większą moc (ładują kilkakrotnie szybciej) niż zwykłe gniazda elektryczne oraz są wyposażone w zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Oczywiście samochód można ładować bezpośrednio ze zwykłego gniazdka, ale ze względu na bezpieczeństwo oraz szybkość ładowania zaleca się używanie specjalnie do tego przeznaczonych stacji ładowania. 

 
Chcesz poznać więcej o korzyściach płynących z inwestycji w stacje ładowania EV
Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Przewiń do góry