Od kilku lat można zaobserwować w Polsce znaczący wzrost zainteresowania systemami pozwalającymi na efektywne pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Ten fakt właściwie nie dziwi, ponieważ do poszukiwań alternatywnych, tańszych w eksploatacji rozwiązań zmuszają odbiorców nieustannie rosnące ceny prądu oraz gazu, a także chęć osiągnięcia względnej samowystarczalności w tym zakresie. Tym samym zarówno przedsiębiorcy, rolnicy, jak i osoby prywatne w ostatnim czasie chętnie decydują się na systemy OZE, a szczególną popularnością cieszy się w tym zakresie fotowoltaika.
Z jakich elementów zbudowany jest system PV?
Podstawowym elementem każdego systemu PV, bez względu na jego usytuowanie, gabaryty oraz przeznaczenie są moduły fotowoltaiczne składające się z ogniw. Te zaś budowane są z półprzewodników krystalicznych, czyli z płytek krzemowych. Parametry systemu dobiera się na podstawie wyliczeń uwzględniających zapotrzebowanie, stąd zawsze będą one inne dla instalacji zasilających na przykład budynki w gospodarstwie rolnym i inne dla domu jednorodzinnego. Kluczowymi dla prawidłowego działania fotowoltaiki komponentami są też między innymi: falownik (inwerter solarny) przetwarzający uzyskany prąd stały w prąd zmienny, stosowne zabezpieczenie i okablowanie, a także konstrukcja wsporcza do montażu na dachu lub na gruncie.
Jak zatem działa fotowoltaika?
Zasadniczo, procesy zachodzące w instalacji fotowoltaicznej same w sobie nie należą do szczególnie złożonych. Pod wpływem działania światła słonecznego w systemie PV zachodzi tak zwany efekt fotowoltaiczny, podczas którego energia promieniowania słonecznego (fotony) w wyniku zderzenia z elektronami zamienia się na energię odpowiednią do wykorzystania w instalacji elektrycznej. Działające na moduły światło słoneczne jest w pewnym sensie przechwytywane, a w wyniku zachodzących w ogniwach procesów generowany jest prąd stały. Ten zaś, aby mógł być przekazany do sieci i dalej do odbiorników elektrycznych musi zostać jeszcze przekonwertowany na prąd zmienny, stąd koniecznym elementem każdej instalacji PV jest inwerter solarny, popularnie nazywany falownikiem.