Magazynowanie energii
Zgromadzić energię ze słońca
magazyny energii
Co to takiego?
Sektor energetyczny nieustannie staje przed nowymi wyzwaniami. Odpowiedzą na część z nich jest efektywne zarządzanie energią oraz jej magazynowanie. Każda część przydomowej elektrowni słonecznej ma duże znaczenie dla opłacalności inwestycji. Warto więc wiedzieć, jaki akumulator będzie działał najsprawniej i pomoże szybko rozpocząć oszczędzanie.
Magazyn energii, to jak sama nazwa wskazuje, urządzenie służące do gromadzenia energii. Często pojawiają się jednak pytania: jak działa magazyn energii, czy warto mieć magazyn energii lub czy magazyn energii to dobre rozwiązanie. W tym artykule poszukamy odpowiedzi na te pytania.
Magazyn energii to szereg korzyści dla jego użytkownika. Co konkretnie zyskujemy, inwestując w tego typu urządzenia? Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, gromadząc energię we własnym magazynie, nie musimy oddawać części nadprodukcji zakładom energetycznym. Przypomnijmy, że jest to 20% lub 30% dla posiadaczy instalacji odpowiednio o mocy do 10 kWp i powyżej 10 kWp. Oprócz tego, magazyn pozwala jego posiadaczowi uniezależnić się energetycznie. Mamy prąd nawet, gdy nie ma go w sieci. Dzięki temu przerwy w dostawie prądu nie są nam straszne. Energia elektryczna jest nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do sieci – na przykład w domu letniskowym w lesie.
Przy instalacji fotowoltaicznej akumulator pracuje cyklicznie. Gdy pojawi się nadwyżka energii produkowanej przez panele – będzie się stopniowo ładował, a przy potrzebie skorzystania z magazynowanego w nim prądu – będzie rozładowywany. Warto zwrócić też uwagę na to, że taki akumulator powinien być dostosowany do pracy w różnych temperaturach i ładowań w odstępach nawet kilku dni. Istotne są też właściwości urządzenia. Jego pojemność powinna być dobrana do mocy instalacji fotowoltaicznej. W przypadku, gdy zamontujemy zwykły akumulator, nie posłuży on tak długo, jak specjalnie dobrany sprzęt.