Parametry paneli fotowoltaicznych

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej warto jeszcze na etapie planowania inwestycji określić oczekiwania dotyczące wydajności systemu PV. Analizując parametry techniczne dostępnych na rynku modułów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich moc, ale kluczowe w określeniu efektywności będą również informacje dotyczące m.in. współczynnika temperaturowego, rocznego spadku mocy czy też sprawności paneli fotowoltaicznych.

Najważniejsze parametry paneli fotowoltaicznych – co oznaczają?

Moc – punkt MPP i współczynnik NMOT/NCOT

W przypadku tego parametru producenci zwykle podają informację o mocy w punkcie MPP (Maximum Power Point), czyli mocy szczytowej uzyskanej podczas testów w warunkach optymalnych, przy temperaturze 25°C oraz nasłonecznieniu wynoszącym 1000 W/m². Jednak uzyskanie w rzeczywistości tak sprzyjających pracy instalacji PV warunków bywa dość trudne do osiągnięcia, stąd coraz częściej podawany jest jeszcze jeden parametr – współczynnik NMOT/NCOT (Nominal Module/Cell Operating Temperature). Moc paneli w NMOT/NCOT oznacza, że zostały one przetestowane w bliższych rzeczywistości warunkach (m.in. w temperaturze 20°C i przy nasłonecznieniu wynoszącym 800 W/m²). Parametr ten dostarcza miarodajnych informacji o tym, czego możemy spodziewać się po wybranych modułach, a wyższy współczynnik NMOT/NCOT oznacza po prostu lepszą ich wydajność.

Sprawność paneli fotowoltaicznych

Jest określana przez producentów w procentach, a na jej podstawie wylicza się ilość modułów potrzebnych do obsłużenia danego obiektu. Sprawność paneli fotowoltaicznych oblicza się dzieląc moc baterii słonecznej przez natężenie promieniowania słonecznego.

Roczny spadek mocy

To współczynnik degradacji modułów i z racji tego, że znacząco wpływa na moc nominalną instalacji, powinien być jak najniższy. Na rynku obecnie dostępne są panele o sprawności określanej na poziomie 80% po 25 latach oraz takie, które po 30 latach pracy nadal będą sprawne w 82%.

Współczynnik temperaturowy

Parametr ten określa, o ile obniża się wydajność paneli fotowoltaicznych w momencie, kiedy są one wystawione na działanie temperatury przekraczającej 25°C. Im jest ona wyższa, tym bardziej obniża się moc modułu, tym samym im niższy współczynnik temperaturowy – tym lepiej.

Przewiń do góry